Liga IUEFA Women’s Champions League își schimbă formatul și în acest sezon!

septembrie 18, 2020

Evoluția pandemiei de Covid 19 în Europa, a determinat amânarea tragerii la sorți programată inițial în data de 1 Septembrie pentru 22 Octombrie.

Totodată Comitetul Executiv al UEFA,  a decis ca în acest sezon să avem un format care să evite mai eficient riscurile de contaminare colectivă. Faza grupelor, cu găzduirea celor 4 echipe într-o singură locație, a fost înlocuită cu partide eliminatorii într-o singură manșă . În caz de egalitate,  vor avea loc două reprize de  prelungiri și după caz departajare prin executarea loviturilor de la 11 m.

Distribuția echipelor în acest sezon de UEFA Women`s Champions League, începe cu primele 22 calificate direct in faza șaisprezecimilor, datorită coeficientului superior .Astfel, avem Campioana Europei clasată pe prima poziție, urmată de echipe care au acumulat puncte esențiale  în ultimele cinci sezoane ale competiției :

Lyon (FRA)                         133,205
Vfl Wolfsburg (GER)        104,605
Barcelona (ESP)                96,150
PSG (FRA)                           91,205
Bayern Munchen (GER) 75,605
Manchester City (ENG)   69,480
Slavia Praga (CEH)           65,365
Chelsea (ENG)                   63,480
Rosengard (SWE)             59,015
Fortuna Hjorring (DEN) 46,385
Brondby (DEN)                 45,385
Atletico Madrid (ESP)     45,150
LSK Kvinner (NOR)           44,075
BIIK Kazygurt (KZH)         38,570
Zurich (SUI)                       34,920
Sparta Praga (CEH)          31,365
Fiorentina (ITA)                29,065
Ajax (NED)                         23,890
Koparbergs/Goteborg (SWE) 20,015
Juventus (ITA)                   17,065
PSV Eindhoven (NED)     10,890
Servette Chenois (SUI)   7,920

Grupul celor 40 de echipe care se vor duela pentru celelalte  10 locuri din faza saisprezecimilor  este deschis de Glasgow City  din Scoția, iar echipa noastră “U” Olimpia Cluj  este în poziția capilor de serie, ocupând locul 8.

Astfel la acest nivel,  nu vor mai exista grupe, ci doar partide eliminatorii în două tururi.

  • Pentru primul tur, tragerea la sorți va avea loc in 22 octombrie, primele 20 de echipe clasate în ordinea coeficientului  vor disputa partide într-o singură manșă cu urmatoarele 20,  în zile de 3/4 noiembrie. Gazdele se vor desemna prin tragere la sorți .
  • Turul doi va decide cele 10 echipe care vor participa în șaisprezecimi și va aduce față în față câștigatoarele din primul tur, tragerea la sorți fiind programata în 6 noiembrie, iar partidele se vor disputa in 18/19 noiembrie .Vom avea și aici capi de serie, echipa clujeana, în caz de calificare,  fiind avantajata datorită coeficientului acumulat .

Ierarhia  echipelor calificate cu punctajul acumulat se prezintă astfel  :
—————————
1. Glasgow City (SCO)                    35,425
2. FC Minsk (BLR)                          25,270
3. St. Polten (AUT)                          23,950
4. Spartak Subotica (SRB)             20,615
5. Gintra Universitetas (LIT)        19,285
6. Apollon Limassol (CYP)            16,280
7. SFK 2000 (BHE)                         15,960
8. Olimpia Cluj (ROM)            14,630
9. PAOK Salonik (GRE)                  10,635
10.Anderlecht (BEL)                       10,125

———————————————-
11. Okzhetpes (KAZ)                       9,570
12. Ferencvaros (HUN)                  9,470
13. KF Vllzania (ALB)                      9,310
14. Valerenga (NOR)                      9,075
15. Valur FC (ISL)                             8,580
16. Gornik Leczna (POL)                8,285
17. CSKA Moscova (RUS)               7,425
18. Pomurje Beltinci (SLO)           6,980
19. NSA Sofia (BUL)                        5,985
20. Zytlobud 2 Kharkov (UKR)      4,800
———————————————
21. Mitrovica (KOS)                          4,320
22. Slovan Bratislava (SVK)            4,320
23. Breznica Pljevlja (MUN)           3,990
24. Benfica Lisabona (POR)            3,960
25. Hapoel Ramat Hasharon(ISR) 3,650
26. HJK (FIN)                                    3,465
27. Klaksvik I (FRO)                         3,325
28. ZNK Split (CRO)                         3,310
29. Flora Tallin (EST)                       2,485
30. Peamount United (IRL)             2,475
31. ALG Spor (TUR)                           2,475
32. Linfield (IRN) FC                         1,660
33. Scoala de Fotbal Riga (LET)       1,330
34. Swansea City (WAL)                    1,155
35. Birkirkara FC (MLT)                    0,830
36. Agarista SS Anenii Noi (MOL)  0,165
37. FC Alashkert Women (ARM)    0,000
38. WFC Lanchkhuti (GEO)            0,000
39. Rancing FC Union (LUX)          0,000
40. Kamenika Sasa (MKD)              0,000

Cele 10 echipe calificate împreuna cu primele 22, vor forma faza șaisprezecimilor,  cu partide tur-retur de data aceasta, programate în zilele de  8/9, respectiv  15/16 decembrie .

Noi sperăm într-un parcurs cât mai lung, iar Decembrie să ne găsească ocupați cu Champions League !

© 2018 | AFC Universitatea Olimpia Cluj | Toate drepturile rezervate.