Olimpia II s-a calificat în play-off de pe primul loc

Jucata în avans din cauza sărbatorilor pascale, partida dintre Olimpia II UT Cluj-Napoca și Sporting Lugas a avut loc joi, 9 Aprilie de la ora 17:00 pe terenul sintetic din cadrul Bazei sportive Unirea.

Dacă în prima repriză jocul a fost unul echilibrat, cu ocazii de ambele părți, după schimbările efectuate la pauză (inspirate pentru clujence, însă neinspirate pentru bihorence), partida s-a dezechilibrat și s-a încheiat cu o victorie clară a Olimpiei II cu scorul de 14-0.

Pentru Olimpia II au jucat: Boandă (Dârle 46′) – Mateș, Moraru, Meluță (Indrei 46′), Zăhan – Nagy (Rusu 46′), Borodi, Carp – Negrea, Popa, Ciobanu (Lipotean 46′).

Pentru Sporting Lugas au jucat: Simuț (Popuț 55′) – Vâlcan, Abrudan, Breb, Tocai (Cotro 55′) – Vatlavici, Pintiuță (Bradea 50′), Tirțea, Daraban – Leț (Schuster46′), Boroș (Ilie 38′).

Au marcat: Negrea (2′; 50′; 67′), Ciobanu (8′; 27′), Popa (33′), Nagy (37′; 38′), Indrei (53′; 65′; 80′; 82′), Rusu (77′), Mateș (90′).

Faza meciului a fost oferită de Dariana Indrei, care după ce a intrat la pauză a reușit să înscrie 4 goluri , unul din ele direct dintr-o lovitură de la colț.

Aceasta a fost ultima etapă pentru Olimpia II, calificându-se astfel in play-off-ul Ligii I de pe primul loc, la o diferență de 8 puncte față de ocupanta locului 2, Vasas Femina Odorheiu Secuiesc.